Автентични къщи-музеи в Трявна

'Тревненското школо'
Тревненското школо, построено през 1836-1839 г. е едно от първите светски училища в България. В продължение на 8 години с малки прекъсвания тук е учителствал Петко Р. Славейков. Вътрешния двор на школото В него е основана една от най-ранните книгохранителници (1847 г.) в България и местното читалище "Трудолюбие" (1871 г.).

В реставрираната сграда на школото са експонирани няколко интересни колекции :

В школото се уреждат и временни изложби.


Райковата къща


Райковата къща-музей е типичен представител на късно възрожденската тревненска архитектура. Строена през 1846 г., голяма, двукатна, с лице към улицата, тя е символ на духа и самочувствието на тревненския възрожденец. В нея е уредена етнографска експозиция.




къщи по ул. 'П. Р. Славейков'


Улица П.Р. Славейков е запазила облика на тревненската възрожденска архитектура.



Вратата на Даскаловата къща
На тази улица се намира уникалната Даскалова къща с незалязващите слънца върху таваните. Типичен представител на ранно възрожденската тревненска къща, тя е строена през 1804-1808 г. от майстор Димитър Ошанеца и неговия помощник Иван Бочуковеца. Даскалова къща - интериор През 1808 г. двамата сключват облог на направата на дърворезбените тавани. Работени в продължение на 6 месеца, слънцата и до днес остават недостижим връх в резбарското изкуство. Тук се намира и единствения в страната Специализиран музей на дърворезбата. Представена е и колекция на самобитния майстор-резбар Генчо Марангозов - резба и дървоскулптура на български ханове и царе, барелефи на възрожденски дейци.

Снимка на дърворезбения таван 


Славейковата къща На същата улица се намира и къща-музей "Петко и Пенчо Славейкови". В нея от 1835 г. до 1876 г. с известни прекъсвания в живял бележитият български поет и възрожденски деятел Петко Р. Славейков. Тук са родени и двете му деца, между които класикът на българската поезия Пенчо П. Славейков. Музеят е с битова и документална експозиция.


Калинчева къща Друг шедьовър на възрожденската архитектура по същата улица е Калинчевата къща. Строена е през 1830 г. В нея се намира колекция от картини, дарени на града от Тотю Гъбенски. Тя включва над 80 български художници от края на миналия век до наши дни. Колекцията се обогати с последвалото дарение на Донка и Георги Гъбенски. В същия комплекс, обособени в две самостоятелни възрожденски къщи са още две дарения: Иван Колев - живопис, пластика, скулптура. Тази колекция представя талантливия български скулптор в разнообразните му художествени изяви. Иван Попдимитров - старейшината на българските художници включва предимно портрети от началото на века, рисунки, ескизи и др.


Музей на иконата В края на града, в живописна местност, до Детския санаториум за белодробни заболявания "Цар Борис III" се намира музеят "Тревненска иконописна школа". Той е разположен в "Царския параклис", строен през 1943-1944 г. с волята на царица Йоана като дар за града. Музеят съхранява единствената представителна колекция на тревненските иконописци от XVII век до края на XIX век. Над 160 икони-оригинали представят творческата продукция на шестте прочути фамилии-иконописци. Изложените експонати са сред най-интересните художествени образци на школата. Освен икони в него са експонирани оригинален зографски инструментариум, ерминии, изводи, копирки и др.


къща-музей 'Ангел Кънчев' Музеен обект е и родната къща на Ангел Кънчев, включена във възрожденския ансамбъл до средния мост. Тя е строена около 1805 г. Уредена е с битова част и документална експозиция, отразяваща живота и делото на революционера Ангел Кънчев, борбите на тревненци за освобождение от турско робство и участието им в Руско-турската освободителна война (1877 - 1878 г.).

В близост до този музей се намира и най-стария архитектурен паметник на Трявна от XVIII век - къщата на Поп Ангел. Тя е приютявала Апостола Васил Левски при едно от многобройните му идвания в Трявна.

По същата ул. "Ангел Кънчев" в посока към ж.п. гарата е извисила снага църквата "Св. Георги". Тя е построена между 1848-1852 г.

Обратно към първа страница