'Калето'
   Разположен като засада зад завоя на Дунава, създаден и изграден само за война, Видин е бил първата цел на всеки завоевател, който е искал да си осигури владението на Северозападна България и Крайна.
   Първите крепостни оръжия на града са построени от римляните. Те с различни преустройства са използвани и през Средновековието. Между 1689 и 1720 град Видин окончателно е преустроен, така че заедно с Калафат и едноименен остров са съставлявали една укрепена група, затваряща херметически входа на Долния Дунав за идващия от запад противник.
   В план крепостта е полукръг с диаметър около 1800м, образуван от стена, която следва брега на Дунава. В полукръга са вписани 7 хорди, които образуват нейните фасове. В частта откъм Дунава укреплението има кремалиерно очертание и е съставено от две каменни, укрепени една от друга стени, а от към сушата има бастионно начертание от седем 200-500 метрови фасове,
Стамбол капия
съединени помежду си и с крайбрежната стена посредством осем бастиона с кавалиери и е съставена от една дебела каменна стена с широк около 18 и дълбок 5-6 метра външен ров с каменно облицован контраескарп, който се пълни с вода от Дунава. Откъм сушата половината от рова е затрупана и са запазени само крепостните врати, както следват (от север към юг): "Флорентин (Карлъ Баба)", "Еничер (Боклук)", "Пазар (Лонджа)" и "Стамбол" капии. Те представляват засводени проходи, в чиито стени има каземати за караулни помещения. Те са се затваряли с двукрили порти, направени от дъбови греди, обковани отвън с желязо. Над рова се е преминавало по дървени мостове, едната част на които е била подвижна и се е вдигала през нощта.
Топ капия
При "Стамбол капия" ровът е бил по-широк, по-дълбок, с формата на четвъртит басейн и е служил за стоянка и зимуване на турската дунавска флотилия. За защита на мостовете и крепостните врати пред всяка от тях е имало по един равелин, въоръжен с 6-8 оръдия, които са стреляли през амбразури.
   Към Дунава се е излизало през 5 врати, носещи следните имена (от север към юг): "Аралък", "Топ", "Сарай", "Телеграф" и "Сюргюн" капии.

Към заглавната страница